-
Anglický sendvičový chléb
750 g špaldové hladké mouky 300 g žitného kvásku 200 ml vlažného rostlinného mléka 450 g špaldové hladké mouky 200 ml vlažné vody 200 ml vlažného rostlinného mlék 40 g čekankového sirupu 200 ml…
-
Samožitný chléb
250 g žitného kvásku 525 g vody 1 lžíce sladěnky 250 g žitných vloček 400 g celozrnné žitné mouky 2 lžičky soli 5 lžic slunečnicových semínek hustě posypat lněným semínkem Vše smícháme a moc nehněteme, vložíme do olejem vymazané a moukou vysypané formy. Necháme vykynout a pečeme 10 minut na 250°C, poté 35 minut na 220°C, vyklopíme a pečeme na plechu ještě 15 minut. Chléb jsem zadělala večer a pekla ráno.
-
Pivní chléb
600 g špaldové mouky 300 g kvásku 300 ml piva 2 lžičky kmínu 1 lžička koriandru 1 lžička soli Do mísy vsypeme špaldovou mouku, přidáme žitný kvásek, kmín, koriandr, sůl a přiléváme vodu. Nejdříve hněteme měchačkou, až začne být těsto tužší, posypeme si ruce moukou a hněteme. Těsto ne nesmí lepit na stěny a musí být pružné. Necháme vykynout do dvojnásobku asi tak 3-4 hodiny. Pečeme v troubě vyhřáté na 250°C 15 minut a poté snížíme teplotu na 220°C a pečeme dalších 25 minut. Do trouby vložíme hrnek s vodou. Po upečení přikryjeme utěrkou a necháme úplně vychladnout.
-
Okurková limonáda
1 salátová okurka1 litr vody2 lžíce březového cukru1 citron Všechny ingredience promixujeme a necháme chladit v chladničce nebo okurku a citron nakrájíme a smícháme s vodou a cukrem.
-
Elixír mládí – čaj
3 díly meduňky 3 díly listu maliníku 3 díly lipového květu 2 díly bezinkového květu 2 díly mateřídoušky 1 díl řepíku 1 lžičku směsi zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, přidáme kolečko citronu a podáváme.
-
Levandulová limonáda
3 hrsti čerstvých levandulových květů nebo 3 lžíce sušených květů čekankový sirup podle chuti nebo cukr 1,5 l vody 3 celé citróny Levandulové květy vložte po lžičkách do láhve, a potom na květy přidejte cukr nebo sirup. Promíchejte a přilijte 1,5 dl vody. Láhev uzavřete a její obsah dobře protřepte. Čím déle bude v láhvi stát, tím intenzivnější bude získaná levandulová chuť. Po jednom – dvou dnech “zrání” přeceďte a ihned konzumujte.
-
Cibulové chutney
Cibulové chutney 🤍 Chutney je původem z Indie, označuje omáčku z ovoce nebo zeleniny, která doplňuje maso, sýry i zeleninu. Její pikantní chuť může být výbornou alternativou k hořčici nebo kečup.
-
Český chléb kváskový
300 g žitného kvásku 300 g špaldové celozrnné mouky 150 ml teplé vody 1,5 lžičky soli 1 lžička kmínu Z chladničky si vyndáme kvásek, je to přibližně jedna lžíce. Smícháme žitnou celozrnnou mouku s vodu v poměru 1:1 a v dávce, kterou potřebujeme. Já jsem chtěla 300 g kvásku, tak jsem smíchala 150 g mouky se 150 g vody a přimíchala kvásek z lednice. Necháme 12 nebo více hodin kvasit. To uvidíte, kdy je čas zadělat na chleba, kvásek se zdvojnásobí a jsou v něm vidět bublinky. Než na chleba zaděláme, dáme si opět jednu, dvě lžíce do skleničky, kterou přikryjeme folií a dáme do chladničky. Do mísy…
-
Rohlíky
Omládek 100ml vlažné vody 1 lžičku sladěnky 10g droždí 125g hladké mouky Těsto5g cukru25g tuku (slunečnicový nebo olivový olej)1,5 lžičky soli140ml vlažné vody355g hladké mouky Necháme umíchat v pekárně nebo si vytvoříme omládek. Je to řidší kvas z droždí, mouky, vody a cukru. Nejjednodušší je, když si do mísy nasypeme mouku, do které uděláte uprostřed důlek. Nalijete do důlku trochu vody, cukru a rozdrobíte droždí. Přidáte z okolí trochu mouky a rozmícháte na kašičku. Pak přikryjeme mísu třeba utěrkou a necháme ji stát na teplém místě (ideálně kolem 30 stupňů) zhruba 20 minut. Za tu dobu vzniklá hmota zvětší objem, objeví se v ní bublinky. Vše pak smícháme…
-
Česnekový chléb
150 g špaldového kvásku 200 g špaldové celozrnné mouky 200 g žitné celozrnné mouky 100 g ječné celozrnné mouky250 ml vlažné vody 4 lžíce oleje 2 lžičky soli 4 velké stroužky česneku 4 lžíce slunečnicových semínek Vše smícháme, česnek protlačíme lisem a uhněteme pružné těsto, které necháme několik hodin kynout. Vyklopíme na plech a upečeme v předehřáté troubě na 250°C 10 minut poté na 220°C 20 minut. ČESNEK je pro svou léčivou sílu oceňován již po tisíciletí. Působí jako dezinfekční prostředek, ošetřuje cévy, chrání před nejrůznějšími virovými infekcemi a pomáhá zvyšovat obranyschopnost našeho organismu. Proto si právem zaslouží čestné místo v naší kuchyni, ale i v lékárničce.