Mrkvové pyré
500 g mrkve
30 ml oleje
1 lžička mletého kmínu
2 stroužky česneku
sůl, pepř, chilli
Mrkev oloupeme, nakrájíme na větší kousky, dáme do hrnce, zalijeme vodou, aby byla ponořená, osolíme a vaříme 30 minut doměkka. Scedíme, necháme trošku zchladnout a spolu s olejem, kmínem, česnekem, pepřem a chilli rozmixujeme dohladka. Podáváme např. s chlebem pita.
MRKEV
. výborný zdroj beta-karotenu, rostlinné formy vitaminu A
. obsahuje vlákninu
. obsahuje vlákninu
. posiluje sliznice
. zastavuje proces stárnutí a omlazuje
. podporuje růst vlasů a nehtů
. chrání proti volným radikálům
Na mrkvi je nejzdravější především vysoký obsah beta-karotenu, který mrkev obsahuje ve velkém množství. Z vědeckých výzkumů vyplývá, že nízká hladina beta-karotenu v krvi zvyšuje riziko vzniku některých typů rakoviny.
Zápory mrkve
Může obsahovat stopy pesticidů, proto mrkev na jejím silnějším konci uřízneme tak 1 cm a ten vyhodíme.
Vidění za šera
Jedním z prvních signálů nedostatečného příjmu vitaminu A je šeroslepost, neschopnost očí přizpůsobit se šeru a tmě. Vitamin A se v tyčinkách sítnice spojuje s bílkovinou opsinem a vytváří oční purpur (rodopsin), látku nezbytnou pro vidění v noci. Při nedostatku vitaminu A stačí sníst denně jednu mrkev a vidění za tmy se zase zlepší.
Lepší je vařená…
Na rozdíl od většiny přírodních potravin je mrkev zdravější vařená než za syrova. Syrová mrkev má totiž tuhé buněčné stěny, ze kterých tělo dokáže přeměnit na vitamin A jen 25 procent beta-karotenu. Při vaření mrkve se stěny buněk narušují, a pokud vařenou mrkev podáváme jako součást jídla obsahujícího tuk, dokáže tělo vstřebat víc než polovinu beta-karotenu.
Kaše z vařené mrkve je vhodná k léčení průjmu u malých dětí, protože jim dodává základní živiny a přírodní cukry.