Superpotraviny

Camu Camu

.

Camu Camu (Myrciaria dubia) patří mezi ovoce s největším obsahem vitamínu C na světě, který je pro náš organismus perfektně vstřebatelný. Má antioxidační a protizánětlivé účinky s anti-aging efektem, je skvělou prevencí a v období viróz a při nadměrném stresu nepostradatelný. Obsahuje vitamíny skupiny B, které posilují nervovou soustavu, také bílkoviny a aminokyseliny pro stavbu svalů.

Má 30-50x více vitamínu C než v pomeranči, 6x více než v šípku a 3x více než v Acerole. Má 10x více železa, 2x více fosforu, 3x více vitaminu B3 a 2x více vitaminu B2. Dále je v camu camu obsažen beta-karoten, flavonoidy, mastné kyseliny, gallová a ellagová kyselina, sodík a bílkoviny (nejvíce zastoupeny aminokyselinami valinem, leucinem, serinem).

Užíváme 2 x 1,5 g denně. Můžeme přimíchat do jogurtů, müsli, pudinků nebo rozmíchat ve vodě, džusu či šťávě. Je známo, že plody Myrciaria budia jsou přidávány i do zmrzlin a dření. Jedna čajová lžička vydá vitamínu C za zhruba 0,5kg balení citrónů.

.

V lidové medicíně států Jižní Ameriky se Camu Camu doporučuje k podpoře aktivity imunitního systému jako antioxidant.  Na světě je nejvíce proslavena jako vitamínová bomba, což je zapříčiněno vysokým obsahem vitaminu C, a proto je doporučována pro zdraví cév, vstřebávání železa, kardiovaskulární zdraví a krevní oběh.

Camu Camu se většinou nekonzumuje čerstvé, ale vyrábí se z něj například lahodný nápoj refrecso de camu camu, který patří k vrcholům amazonského kulinářství. Druhou možností zpracování plodů je vypeckování a sušení za velmi nízkých teplot. Tím se neztrácejí vitaminy ani antioxidanty. Nakonec je Camu Camu pomleto na velmi jemný prášek připomínající pudr. Severoameričtí indiáni sklízejí vyzrálé bobule kyselé a trpké chuti přímo z kánoí. Z jednoho keře lze získat průměrně 12 kilogramů.