Ayurvédská detoxikace – jednodenní
Mnoho současných diet a půstů narušuje rovnováhu organismu, ajurvéda se naopak zabývá jejím obnovením. V ájurvédě se dlouhodobý detoxikační půst vůbec nedoporučuje. Ajurvédský půst trvá 1-3 dny. Vhodnější je však podpořit vylučování toxinů speciálními detoxikačními nápoji a jídly.
V ájurvédě se doporučuje udělat si jednodenní až dvoudenní detoxikační odlehčovací dny každých 14 dní, pokud máte v těle mnoho toxinů, tak jednou za 7-10 dní. Tím, že tělu nedodáváme v tento detoxikační den žádnou těžkou stravu, nemusí se věnovat trávení a lépe odstraňuje nahromaděné toxiny. Detoxikujeme na novoluní a za ubývání měsíce.
Detoxikace a očista organismu
Detoxikace je vhodný způsob, jak se zbavit jedovatých látek (toxinů) usazených v našem organismu. Toxiny, v ájurvédě nazývané ÁMA jsou jedním z hlavních činitelů, způsobujících akutní i chronické nemoci. Toxiny vyvolávají alergie, poškozují střevní stěnu, zpomalují střevní peristaltiku a mají negativní vliv na některé mozkové funkce. Rozlišujeme také mentální ámu, která se usazuje v játrech a žlučníku a vyvolávají ji potlačované emoce jako vztek, hněv, strach, nervozita a úzkost. Jedovaté toxiny vznikají z nedostatečného strávení potravy, ze špatné kombinace potravin, vstřebáním neloupaného jídla či pokud jsou trávící orgány, žaludek, slinivka a žlučník, oslabené nebo nemocné. Toxiny se v těle chovají jako nepřítel. Molekuly z nestrávené potravy pronikají do krve a vyvolají tím imunitní reakci. Protilátky se navážou na částečky ámy a tento komplex se usadí v různých orgánech, kde vyvolá aktivaci bílých krvinek. Ty se shlukují v postiženém místě s cílem ámu zničit, tím však vzniká zánětlivá reakce a poškození tkáně látkami, které vylučují bílé krvinky.
JEDNODENNÍ DETOXIKACE ORGANISMU
Po probuzení
Přiveďte k varu 2 šálky vody a vařte 10 minut. Po vychlazení na pokojovou teplotu přidejte do vody 1 lžíci jablečného octa a 1 lžičku medu.
Snídaně
1 dušené nebo pečené jablko či hrušku (pečeme při 190 st.C 30 min. doměkka) se 3 ks hřebíčku, 1- 2 hrnky medové vody. (Dejte vařit na 10 minut vodu, nechte zchladit a přidejte lžičku medu a lžičku citronové šťávy)
Svačina
Čerstvě vymačkaný džus z kyselého ovoce (grapefruit) smícháme v poměru 1:1 s převařenou vodou, přidáme špetku kurkumy.
Oběd
1 varianta: Šálek vařených celozrnných obilovin (žito, proso, ječmen, amarant, quinoa) nebo Kičadi
2.varianta: Šálek vařené zeleniny, zeleninová detoxikační polévka nebo jiné zeleninové jídlo bez brambor a lilkovité zeleniny.
Svačina
Jablečný nebo celerový džus
Večeře
1 varianta: Šálek vařených celozrnných obilovin (žito, proso, ječmen, amarant, quinoa) nebo Kičadi
2.varianta: Šálek vařené zeleniny, zeleninová detoxikační polévka nebo jiné zeleninové jídlo bez brambor a lilkovité zeleniny
3.varianta: celerový, mrkvový nebo řepový džus
Pitný režim
Pijte každých 30 minut po doušcích teplou vodu s citronem a medem, AGNI čaj či teplou detoxikační vodu. Můžete pít také vývar ze zeleninové detoxikační polévky.
Zeleninová detoxikační polévka
1/2 šálku nakrájeného květáku
1/2 šálku nakrájené brokolice
1/2 šálku nakrájené petržele
1/2 šálku nakrájené mrkve
1/2 šálku nakrájeného celeru
1/2 šálku nakrájené cukety
2,5 cm čerstvého zázvoru
1/3 šálku rýže Basmati
1 ks hřebíčku
3 ks celého pepře
špetka mletého pepře
špetka mleté papriky
1,5 l vody
Do většího hrnce nalijeme vodu a přivedeme k varu. Zázvor oloupeme a nakrájíme na 4-5 kousků, vložíme do vody, přikryjeme poklicí a necháme vřít na mírném ohni. Mezitím propláchneme rýži a okapanou ji vložíme do polévky, zesílíme oheň a vaříme. Očištěnou pokrájenou zeleninu přidejte k rýži do vody a vařte dalších 10 minut. Dochuťte kořením a můžete konzumovat.
Detoxikační zázvorový čaj – AGNI
1 litr vody
½ hrsti nakrájeného čerstvého zázvoru
1 lžíce medu nebo přírodního cukru
šťáva z ½ citronu
špetka soli
špetka kajenského pepře
Dáme vařit na 20 minut vodu se zázvorem, pepřem, solí, poté necháme zchladnout a přidáme med a citronovou šťávu. Nalijeme do termosky a pijeme 2 dl každé 2 hodiny.
Přechod na běžnou stravu po detoxikaci
Po detoxikaci organismu by měl být přechod na běžnou stravu pozvolný a opatrný. Měli bychom se vyhnout tučným a příliš kořeněným jídlům a také studeným nápojům. Pijte teplou převařenou vodu s citronem.Vařte na olivovém oleji, jídla kořeňte zázvorem, černým pepřem, skořicí, kardamonem, česnekem. Jezte celozrnné obilniny, rýži basmati a luštěniny.