Detoxikace, dietky a půsty

Ayurvéda – spálení toxinů

Spálení toxinů
 
1.den
  k obědu si dáme dušenou zeleninu, kičadi nebo zeleninovou polévku. Poté již nejíme
 
2.den
  pijeme pouze detoxikační vodu. Ta podporuje trávení a čistí organismus.
 
Detoxikační voda
 
2 litry vody
3 tenké plátky čerstvého zázvoru
1 lžička římského kmínu
1 lžička fenyklu
2 kuličky černého pepře
2 lístky máty
 
 
Vodu přivedeme k varu, nalijeme do termosky a přidáme zázvor, římský kmín, fenykl, pepř a mátu. Pijeme 1 dl každou půlhodinu. Po 2 hodinách, pokud vás přepadne hlad, vypijte zázvorový čaj. Jakmile budete mít velký hlad, dejte si Kičadi. Během dne si na břicho přikládejte termofor s horkou vodou. 
 
Fotka od PDPics z Pixabay

Khičrí, khichri neboli kičadi – harmonický pokrm

Suroviny
 
1 šálek rýže basmati nebo quinoi
1 šálek mungo fazolek (lze nahradit červenou čočkou)
2 lžíce rostlinného oleje nebo ghí
1 lžička černých hořčičných semínek (lze nahradit žlutými)
2 lžíce nadrobno nastrouhaného zázvoru
4 stroužky nasekaného česneku
1 nasekané cibule
2 hřebíčky
1/2 lžičky drceného římského kmínu
1 lžička kurkumy
asi 4 šálků vroucí vody
1 lžička mletého koriandru
1/4 lžičky muškátového květu
1 lžička soli
1/4 lžičky chilli
špetka pepře
špetka kardamonu
citronová šťáva
1 šálek nastrouhané zeleniny… nemusí být
 
Postup:
Mungo fazolky namočíme na několik hodin a rýži propláchneme vlažnou vodou. V hrnci rozehřejeme olej a přidáme  najemno nasekanou cibuli a česnek, nastrouhaný zázvor, hořčičná semínka, římský kmín, kurkumu, koriandr, muškátový květ, chilli, sůl, pepř, hřebíčky a kardamon. Přidáme mungo fazolky, rýži, vodu a promícháme. Přivedeme k varu, stáhneme plamen na minimum a přikryté vaříme asi 20 minut. Konzistence musí být kašovitá. Dochutíme a na talíři citronem, zakápneme olejem a ozdobíme nasekaným čersrvým koriandrem, ještě jsem přidala chilli.
 
 
Něco o pokrmu
 
Nejlépe chutná posypané trochou kokosu, pokapané limetkovou nebo citronovou šťávou a s čerstvým nasekaným koriandrem. Také je výborné jako příloha k dušené nebo restované zelenině. 
Tento pastovitý pokrm vytváří ochranný film v celém střevě, a proto byste ho měli sníst co nejvíce. Dvě hodiny pak nic nepijte.
Také je fantastickým jídlem na „odstresování.“ 

Díky kombinaci různého koření a mungo dhalu pomáhá stres odstranit v relativně krátké době tím, že posílí nervový a žlázový systém, čistí krev, posiluje imunitu atd. Toto jídlo je také vhodné jako zvláštní dieta – pro lepší výsledek můžete dva nebo tři dny nejíst nic jiného než khičrí a uvidíte, co to s vámi udělá. Kromě všech hojivých účinků také výborně chutná. Má pročišťující a vyživující účinek, který odstraňuje toxiny z těla. Toto jídlo lze podávat bezpečně každému a v jakémkoliv stavu. Jíst namísto nebo s kombinací zeleninové polévky na druhé straně (např. v poledne kičadi, večer zeleninovou polévku).