Omáčky a dochucovadla

Jablečný ocet

Již egyptská královna Nefertiti pečovala o svou krásu pomocí octových koupelí. 
V našich zemích se dříve na výrobu používala jen padaná jablka.
 
 
1 kg omytých jablek
 
3 l vody
 
Jablka omyjeme, zbavíme stopek a nakrájíme na čtvrtky, malé kousíčky nebo nastrouháme na hrubém nerezovém struhadle i se slupkami a jadérky. Vložíme je do pětilitrové sklenice, demižonu nebo kameninové nádoby a zalijeme vodou. Nádobu uzavřeme a necháme na teplém místě. Dvakrát denně obsah láhve promícháme.
Zhruba po 10 dnech, přestanou jablka kvasit, takže šťávu můžeme přecedit přes hrubší nerezové síto. Vlijeme ji zpět do vymyté sklenice, přikryjeme a postavíme asi na 3 týdny do chladu. Poté by měla mít šťáva žlutohnědou barvu.
Nalijeme do vyvařených lahví, zazátkujeme a uložíme v chladu.
 
Fotka od pasja1000 z Pixabay
JABLEČNÝ OCET

Ocet je podobně jako alkohol vyráběn ve dvou krocích. V prvním kroku jsou drcená jablka (nebo jablečný mošt) vystavena účinkům kvasinek, které fermentují cukry a mění je v alkohol. Ve druhém kroku se přidají do roztoku alkoholu další bakterie, které alkohol dále kvasí (=rozkládájí) a mění na kyselinu octovou … hlavní účinnou látku v octu.

    Ve francouzštině slovo „ocet“ ve skutečnosti znamená “kyselé víno“.

Organický, nefiltrovaný jablečný ocet (jako např. Bragg) také obsahuje „matku”, což je směs bílkovin, enzymů a “přátelských” bakterií, které dávají octu tmavší barvu a kalný vzhled. Pokud si půjdete koupit jablečný ocet a bude zcela čirý, tak v něm “matka” chybí a jeho účinek není tak výrazný jako u kalné, nefiltrované varianty. 

Někteří lidé se domnívají, že „matka“ je zodpovědná za většinu zdravotních přínosů, i když v současné době neexistují žádné studie, které tento názor podporují. Jablečný ocet obsahuje jen asi 3 kalorie v polévkové lžíci, což je velmi nízká hodnota. Není v něm mnoho vitamínů ani minerálních látek, ale obsahuje malé množství draslíku. Kvalitní jablečný ocet také obsahuje některé aminokyseliny a antioxidanty.